RIHSS (Home)

Girls Lacrosse

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division I-A (Defunct)

SENE Division I

SENE Division II

Girls Lacrosse Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division I-A (Defucnt)

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

RILCA All Division

Current

Past

 

 

2021 Girls Lacrosse
R.I. Girls Lacrosse Coaches Association All Division

 

Division I
First Team
Natasha Gorriaran, Moses Brown
Maura O’Malley, Moses Brown
Samantha Bennett, Lincoln School
Charlotte Boss, Lincoln School
Tess Gagliano, Barrington
Ellie Edwards, Prout
Grace Dobrzynski, La Salle
Sadie Martesian, Wheeler
Avery Martin, South Kingstown
Maddie Kinney, Moses Brown
Georgianne Defeo, Lincoln School
Isabella Cardi, La Salle

Second Team
Emma Wymes, Moses Brown
Ella Brown, Lincoln School
Reilly Curran, Barrington
Stella Mayo, Prout
Amanda Davis, La Salle
Margot Bernardo, Wheeler
Zoe Lockwood, South Kingstown
Logan Shunney, East Greenwich
Ava Kovolyan, Barrington
Lilly Arcand, La Salle
Hannah Prescott, Moses Brown
Audrey Keefe, Barrington

Honorable Mention
Hannah West, Moses Brown; Julia Igoe, Lincoln School; Julia Stanchina, Barrington; Allie Schofield, Prout; Sophia Grigson, La Salle; Izzy Santana, Wheeler; Taylor Martin, South Kingstown; Mila Navarro, East Greenwich; Gigi Shaver, Middletown; Katherine Barker, Mt. Hope; Riley Mitchell, Narragansett; Jenna Thomas, Cumberland

All-Rookie Team
Violet Gagliano, Barrington; Keira Niquette, Cumberland; Helena Dunwoody, East Greenwich; Ella Grace, La Salle; Kyra Dibiase, Lincoln School; Virginia Hamilton, Middletown; Hannah Prescott, Moses Brown; Abigail Razzino, Mt. Hope; Lucy Oberheu, Narragansett; Sylvia Mayo, Prout; Finley Carr, South Kingstown; Sadie Martesian, Wheeler.

Player of the Year: Natasha Gorriaran, Moses Brown
Coach of the Year: Lisa Palmiotto, Middletown
Team Sportsmanship: Middletown

Division II
First Team
Katherine Van Gorden, North Kingstown
Adora Perry, North Kingstown
Elizabeth Skeels, Portsmouth
Grace Bonneau, Portsmouth
Emma Hughes, Chariho
Aria Lee, Cranston West
Katie O’Connell, Bay View
Ella McCusker, Pilgrim
Kaeley Zito, Rocky Hill
Dianna Turano, Westerly
Elizabeth Cavanaugh, Pilgrim
Hailey Davis, Cranston West

Second Team
Maura McGovern, North Kingstown
Kaitlin Roche, Portsmouth
Emily St. Lawrence, Chariho
Emily Abendroth, Cranston West
Phoebe Dolan, Bay View
Ella Centracchio, Pilgrim
Katie Kerachsky, Rocky Hill
Ellie Drinkwater, North Kingstown
Lizzie Hayes, Rocky Hill
Lois Manning, Portsmouth
Sydney Mabray, Smithfield
Kate Shields, Bay View

Honorable Mention
Courtney Danchak, North Kingstown; Phoebe Tavaras, Portsmouth; Lauren McIntosh, Chariho; Francesca Montanaro, Cranston West; Ava Nyman, Bay View; Trinity Volpe, Pilgrim; Abby Tillingast, Rocky Hill; Rachel Dobson, Westerly; Lily Ryone, Smithfield; Katie Jahnz, Lincoln.

All-Rookie Team
Chaia Elwell, Chariho; Braelyn King, Cranston West; Jenny Hayden, Lincoln; Phoebe Pullyblank, North Kingstown; Keira Ramsden, Pilgrim; Nora Conney, Portsmouth; Molly Pierson, Rocky Hill; Avery Arenson, Smithfield; Olivia Mattos, Bay View; Celia Dauphinais, Westerly.

Player of the Year: Katherine Van Gorden, North Kingstown
Coach of the Year: Jess McCaughey, Pilgrim
Team Sportsmanship: Smithfield

Division III
First Team
Madeline LaSata, Burrillville
Samantha Murphy, Burrillville
Cassie Cirella, Toll Gate
Adeline Areson, Toll Gate
Emily Waite, Providence Country Day
Thao Nguyen, North Smithfield
Hannah Parker, Ponaganset
Sophia Pedro, Scituate
Leah Laquerre, Mount St. Charles
Rose DiSandro, Providence Country Day
Emily Allard, Burrillville
Regan Polacek, Burrillville

Second Team
Katie Potter, Burrillville
Madison Clark, Toll Gate
Kylee Hicks, Providence Country Day
Kate Zonin, North Smithfield
Rachel Morin, Ponaganset
Grace Detri, Scituate
Abigail Cahill, Cranston East
Lea Fortin, Toll Gate
Mariah Ramos, Tiverton
Allie Trimble, Burrillville
Jenna Bushika, Mount St. Charles
Emily DelSignore, Ponaganset

Honorable Mention
Morgan Rainville, Burrillville; Sarah Rhodes, Toll Gate; Allison Rivard, Providence Country Day; Evyn Anderson, North Smithfield; Kathryn Rizzo, Ponaganset; Kiedren Drury, Scituate; Savana Lavimodiere, Cranston East; Lindsey Reimels, Tiverton; Ashley Dias, East Providence; Charley White, Mount St. Charles; Sydney DeMedeiros, North Providence.

All-Rookie Team
Jenna Forrest, Burrillville; Jillian Costello, Toll Gate; Averie Walton, Providence Country Day; Samantha Austin, North Smithfield; Amelia Jackson, Ponaganset; Mia Clancy, Scituate; Norah Flinn, Cranston East; Zoe Peckham, Tiverton; Ryleigh Grant, East Providence; Chrissy Schoumaker, Mount St. Charles; Samantha Marciano, North Providence.

Player of the Year: Adeline Areson, Toll Gate
Coach of the Year: Jenifer Polacek, Burrillville
Team Sportsmanship: North Providence

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page