RIHSS (Home)

Boys Cross Country

RITCA All Division

1945

1946

1947

1948

1949

1950

1951

1952

1953

1954

1955

1956

1957

1958

1959

1960

1961

1962

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Current

 

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Team State

Class A

Class B

Class C

Class D (Defunct)

Individual

RI New England Titles

RI Northeast Regional Titles

EIL

SENE

NEPSTA

Boys Cross Country Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Postseason

Current Results

Past Results

Formats

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

Other Cross Country Sites

RI Mile Split

Ocean State Running

RIHS Track and Field

New England Council

1945 Boys Cross Country
R.I. Track Coaches Association All Class

 

Class A
First Team
Hamel, Cumberland
Mandeville, Cumberland
Manchester, Hendricken
Fountain, Hendricken
McConnell, Hendricken
Donahue, Hendricken
Thornley, Toll Gate

Second Team
Goodwin, Hendricken
Connors, Hendricken
St. Thomas, Hendricken
Townsend, Woonsocket
Feliz, Hope
Oldrid, North Kingstown
A. Bonner, Cumberland

Third Team
Nadeau, Cumberland
Cooper, North Kingstown
Merola, Toll Gate
Fuller, North Kingstown
Curnett, Toll Gate
Hutchinson, North Kingstown
Sullivan, Cumberland

Class B
First Team
Lawson, Ponaganset
Simas, La Salle
Butler, La Salle
Kesack, La Salle
K. Poland, Ponaganset
Van Gieson, Ponaganset
A. Poland, Ponaganset

Second Team
Henault, Burrillville
Karngor, Shea
De Carvalho, La Salle
Gallogly, La Salle
Murphy, La Salle
Horgan, Chariho
Fox, Tolman

Third Team
McNeil, Ponaganset
Donovan, Chariho
Kasabuski, Chariho
Mulcahey, Tolman
Soderstrom, Westerly
Desjarlais, Burrillville
Bishop, Chariho

Class C
First Team
Vaslet, St. Raphael
Parenteau, Smithfield
St. Germain, St. Raphael
Meehan, Barrington
Larson, Smithfield
Graves, Middletown
Keating, Mount St. Charles

Second Team
Joseph, St. Raphael
Kimball, Smithfield
Eklund, Barrington
Shields, Smithfield
Bloom, Narragansett
Deldec, Barrington
Cote, Smithfield

Third Team
Sincavage, North Smithfield
Mitchell, Barrington
Almonte, North Providence
Bukartek, Portsmouth
Calia, Barrington
Oberg, Barrington
Moses, Portsmouth

Metropolitan
First Team
Butler, La Salle
De Carvalho, La Salle
Joseph, St. Raphael
Kesack, La Salle
Meehan, Barrington
Simas, La Salle
Vaslet, St. Raphael

Second Team
Eklund, Barrington
Feliz, Hope
Fox, Tolman
Gallogly, La Salle
Kongar, Shea
Mitchell, Barrington
Murphy, La Salle

Third Team
Aarson, La Salle
Baez, Hope
Calia, Barrington
Mulcahey, Tolman
Fleming, Tolman
Piasecki, Tolman
St. Germain, St. Raphael

Suburban Division
First Team
Manchester, Hendricken
Connors, Hendricken
Merola, Toll Gate
Thornley, Toll Gate
Walsh, Hendricken
Woodman, Hendricken
Shalvey, Warwick

Second Team
McGuire, Toll Gate
Murphy, Hendricken
Curnett, Toll Gate
Vigorita, Pilgrim
Nelson, Hendricken
Cartwright, Cranston East
Luth, Toll Gate

Third Team
Valliere, Hendricken
Ferrara, Pilgrim
Mortimer, Cranston East
Grant, Warwick
Pezzullo, Cranston West
Benevides, Toll Gate


Southern
First Team
Bloom, Narragansett
Oldrid, North Kingstown
Horgan, Chariho
Fuller, North Kingstown
Donovan, Chariho
Hutchinson, North Kingstown
M. Wright, South Kingstown

Second Team
Hazard, Coventry
Faria, Portsmouth
Lonergan, North Kingstown
Bukartek, Portsmouth
C. Wright, South Kingstown
Stokes, South Kingstown
R. Murphy, South Kingstown

Third Team
Soderstrom, Westerly
Kasabuski, Chariho
C. Murphy, South Kingstown
Mozes, Portsmouth
Atkinson, South Kingstown
Bishop, Chariho
Acton, North Kingstown

Northern
First Team
Lawson, Ponaganset
Parenteau, Smithfield
K. Poland, Ponaganset
Hamel, Cumberland
A. Poland, Ponaganset
Townsend, Woonsocket
Mandeville, Cumberland

Second Team
Henault, Burrillville
Van Gieson, Ponaganset
Gagnon, Woonsocket
A. Bonner, Cumberland
McNeil, Ponaganset
Desjarlais, Burrillville
Larson, Smithfield

Third Team
Nadeau, Cumberland
Sullivan, Cumberland
Keating, Mount St. Charles
Reilly, Cumberland
Kimball, Smithfield
Speroni, Cumberland
Shields, Smithfield

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page