RIHSS (Home)

Boys Outdoor Track

Projo All State

1935

1936

1937

1938

1939

1940

1941

1942

1943

1944

1945

1946

1947

1948

1949

1950

1951

1952

1953

1954

1955

1956

1957

1958

1959

1960

1961

1962

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

No 2020 Season

2021

Current

 

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

State

Class A

Class B

Class C

Class D (Defunct)

RI New England Titles

RI Eastern States Regional Titles

RI National Titles

SENE

NEPSTA

Boys Outdoor Track Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Postseason

Current Results

Past Results

Formats

 

State Records

 

First Years of Teams in the RIIL

 

RITCA All Class & All Division

Current

Past

 

Other Track Sites

RI Mile Split

Ocean State Running

RIHS Track and Field

New England Council

2012 Boys Outdoor Track Providence Journal All State

 

First Team
110 Hurdles - Kyle O'Connell, Hendricken
200 Meters - Jarell James, Hope
300 Hurdles - Benjamin Stewart, North Kingstown
1,500 Meters - Bryce Kelley, Chariho
800 Meters - Bryce Kelley, Chariho
3,000 Meters - Trevor Crawley, Cumberland
400 Meters - Zach Campo, South Kingstown
100 Meters - Eddie Uthman, West Warwick
Long Jump - Eddie Uthman, West Warwick
High Jump - Steven Vazquez, Central Falls
Pole Vault - Nick Tyler, Portsmouth
Triple Jump - Ndailor Sheriff, Classical
Discus - Jeremy Octeau, Westerly
Javelin - Zachary Hurd, Exeter/West Greenwich
Shot Put - Kevin Conway, Westerly
Hammer - Joe Velez, Classical
4x100 relay – Pilgrim (Steven Croft, Phil Tantimonico, Derek Daluz, Carl Sjogren)
4x400 relay – Central (Napoleon Askie, Joel Ikuejamofo, Joe Ortiz, Steven Perez)
4x800 relay Chariho - (Dan Kilcoyne, Drew Turner, Joe DiPalma, Bryce Kelley)

Second Team

100 Meters - Jaquan Monteiro, Mt. Pleasant
200 Meters - Ryan Williams, East Providence
400 Meters - Jose Ortiz, Central
800 Meters - Dan Kilcoyne, Chariho
1,500 Meters - Mark Vuono, Hendricken
3,000 Meters - Colin Tierney, Hendricken
110 Hurdles - Angel Camilo, Cranston East
300 Hurdles - Ben Shaw, South Kingstown
Long Jump - Ben Shaw, South Kingstown
High Jump - Evan Scott, North Kingstown
Pole Vault - Ryan Dube, Cumberland
Triple Jump - Divon Bailey, Rogers
Discus - Kevin Conway, Westerly
Javelin - Freddy Antonian, Classical
Shot Put - Joe Velez, Classical
Hammer - Charlie lonata, Barrington
4x100 relay Central - (Napoleon Askie Joel Ikuejamofo, Jose Ortiz, Ed Pupoh)
4x400 relay North Kingstown - (Demontee Cawley, Ryan Glantz, Benjamin Stewart, Emrich Zachery)
4x800 relay La Salle - (Andrew Estrada, Shane Watterson, Michael Stephens, Zach Chapasko)

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page