NOTE: Refer to below links for year of your choice

RIHSS (Home)

Baseball

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Class A (Non-State) (Defunct)

SENE Division I

SENE Division II

Baseball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Class A (Non-State) (Defunct)

 

Postseason

1933

1934

1935

1936

1937

1938

1939

1940

1941

1942

1943

1944

1945

1946

1947

1948

1949

1950

1951

1952

1953

1954

1955

1956

1957

1958

1959

1960

1961

1962

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Current

Formats

 

First Years of Teams in the RIIL

 

RI Coaches Association Site

RI Baseball

 

Team Rankings

RI HS Sports Ratings

 

 

2009 Baseball Postseason Results

 

 

Division I

Double-Elimination Regional Tournament 1

(3) Middletown (11-7) Beat (6) Toll Gate (5-13): 4-2

(4) Moses Brown (8-10) Beat (5) Narragansett (8-10): 1-0

(1) North Kingstown (17-1) Beat (4) Moses Brown (8-10): 10-0

(3) Middletown (11-7) Beat (2) Barrington (11-7): 4-2

(5) Narragansett (8-10) Beat (6) Toll Gate (5-13): 9-2

(Toll Gate eliminated)

(2) Barrington (11-7) Beat (4) Moses Brown (8-10): 4-3 8 innings

(Moses Brown eliminated)

(1) North Kingstown (17-1) Beat (3) Middletown (11-7): 10-2

(2) Barrington (11-7) Beat (5) Narragansett (8-10): 4-2

(Narragansett eliminated)

(2) Barrington (11-7) Beat (3) Middletown (11-7): 11-6

(Middletown eliminated)

(1) North Kingstown (17-1) Beat (2) Barrington (11-7): 13-11

(Barrington eliminated; North Kingstown won regional title)

 

Double-Elimination Regional Tournament 2

(6) Warwick Vets (6-12) Beat (3) La Salle (10-8): 8-1

(5) Westerly (7-11) Beat (4) North Providence (8-10): 5-2

(1) Hendricken (17-1) Beat (5) Westerly (7-11): 6-1

(2) Pilgrim (11-7) Beat (6) Warwick Vets (6-12): 10-4

(4) North Providence (8-10) Beat (3) La Salle (10-8): 4-2

(La Salle eliminated)

(5) Westerly (7-11) Beat (6) Warwick Vets (6-12): 7-5

(Warwick Vets eliminated)

(1) Hendricken (17-1) Beat (2) Pilgrim (11-7): 13-1

(4) North Providence (8-10) Beat (5) Westerly (7-11): 5-3

(Westerly eliminated)

(4) North Providence (8-10) Beat (2) Pilgrim (11-7): 2-1

(Pilgrim eliminated)

(1) Hendricken (17-1) Beat (4) North Providence (8-10): 3-0

(North Providence eliminated; Hendricken won regional title)

 

Double-Elimination Regional Tournament 3

(3) Lincoln (10-8) Beat (6) Cranston East (6-12): 8-3

(5) East Greenwich (7-11) Beat (4) St. Raphael (8-10): 5-2

(1) Portsmouth (15-3) Beat (5) East Greenwich (7-11): 5-1

(2) Cranston West (15-3) Beat (3) Lincoln (10-8): 8-5

(4) St. Raphael (8-10) Beat (6) Cranston East (6-12): 10-2

(Cranston East eliminated)

(5) East Greenwich (7-11) Beat (3) Lincoln (10-8): 4-0

(Lincoln eliminated)

(2) Cranston West (15-3) Beat (1) Portsmouth (15-3): 16-5

(5) East Greenwich (7-11) Beat (4) St. Raphael (8-10): 8-2

(St. Raphael eliminated)

(1) Portsmouth (15-3) Beat (5) East Greenwich (7-11): 16-8

(East Greenwich eliminated)

(1) Portsmouth (15-3) Beat (2) Cranston West (15-3): 6-5

(2) Cranston West (15-3) Beat (1) Portsmouth (15-3): 10-4

(Portsmouth eliminated; Cranston West won regional title)

 

Double-Elimination Regional Tournament 4

(6) Woonsocket (6-12) Beat (3) Smithfield (10-8): 9-7

(4) Tiverton (10-8) Beat (5) West Warwick (7-11): 3-2

(1) Cumberland (11-7) Beat (4) Tiverton (10-8): 9-8

(2) South Kingstown (16-2) Beat (6) Woonsocket (6-12): 10-0

(3) Smithfield (10-8) Beat (5) West Warwick (7-11): 4-1

(West Warwick eliminated)

(4) Tiverton (10-8) Beat (6) Woonsocket (6-12): 6-5

(Woonsocket eliminated)

(2) South Kingstown (16-2) Beat (1) Cumberland (11-7): 2-1

(3) Smithfield (10-8) Beat (4) Tiverton (10-8): 12-2

(Tiverton eliminated)

(3) Smithfield (10-8) Beat (1) Cumberland (11-7): 7-1

(Cumberland eliminated)

(2) South Kingstown (16-2) Beat (3) Smithfield (10-8): 6-2

(2) South Kingstown (16-2) Beat (3) Smithfield (10-8): 13-3

(Smithfield eliminated; South Kingstown won regional title)

 

Double-Elimination Division I Championship

(1) North Kingstown (17-1) Beat (4) Cranston West (15-3): 6-4

(2) Hendricken (17-1) Beat (3) South Kingstown (16-2): 4-3

(2) Hendricken (17-1) Beat (1) North Kingstown (17-1): 5-3

(3) South Kingstown (16-2) Beat (4) Cranston West (15-3): 5-4

(Cranston West eliminated)

(1) North Kingstown (17-1) Beat (3) South Kingstown (16-2): 4-3 9 innings

(South Kingstown eliminated)

(2) Hendricken (17-1) Beat (1) North Kingstown (17-1): 5-0

(Hendricken won Championship)

 

Division II

Double-Elimination Regional Tournament 1

(3) North Smithfield (12-6) Beat (6) Tolman (10-8): 10-0

(5) Mt. Hope (10-8) Beat (4) Ponaganset (11-7): 10-0

(1) Prout (16-2) Beat (5) Mt. Hope (10-8): 1-0

(3) North Smithfield (12-6) Beat (2) Exeter/West Greenwich (13-5): 5-2

(4) Ponaganset (11-7) Beat (6) Tolman (10-8): 10-0

(Tolman eliminated)

(2) Exeter/West Greenwich (13-5) Beat (5) Mt. Hope (10-8): 7-3

(Mt. Hope eliminated)

(4) Ponaganset (11-7) Beat (2) Exeter/West Greenwich (13-5): 12-5

(Exeter/West Greenwich eliminated)

(1) Prout (16-2) Beat (3) North Smithfield (12-6): 9-6

(3) North Smithfield (12-6) Beat (4) Ponaganset (11-7): 12-5

(Ponaganset eliminated)

(1) Prout (16-2) Beat (3) North Smithfield (12-6): 5-4

(North Smithfield eliminated; Prout won regional title)

 

Double-Elimination Regional Tournament 2

(3) Burrillville (12-6) Beat (6) Providence Country Day (10-8): 2-1

(4) Johnston (11-7) Beat (5) Juanita Sanchez (10-8): 6-4

(1) Mount St. Charles (15-3) Beat (4) Johnston (11-7): 14-0

(2) Shea (11-7) Beat (3) Burrillville (12-6): 4-3

(6) Providence Country Day (10-8) Beat (5) Juanita Sanchez (10-8): 8-3

(Juanita Sanchez eliminated)

(4) Johnston (11-7) Beat (3) Burrillville (12-6): 2-0

(Burrillville eliminated)

(4) Johnston (11-7) Beat (6) Providence Country Day (10-8): 6-2

(Providence Country Day eliminated)

(1) Mount St. Charles (15-3) Beat (2) Shea (11-7): 11-0

(4) Johnston (11-7) Beat (2) Shea (11-7): 5-0

(Shea eliminated)

(1) Mount St. Charles (15-3) Beat (4) Johnston (11-7): 4-1

(Johnston eliminated; Mount St. Charles won regional title)

 

Division II Championship

(2) Mount St. Charles (15-3) Beat (1) Prout (16-2): 2 Games to 0 (6-3, 3-2, 8 innings)

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

 

Information on Schools & the RIIL

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

webmaster@rihssports.com

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page