NOTE: Refer to below links for year of your choice

RIHSS (Home)

Softball

Standings

Current Standing

Past Standings 2001 on

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

EIL

Fast-Pitch Softball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

 

Postseason Results

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Current

 

First Years of Teams in the RIIL

2014 Softball Postseason Results

 

 

Division I

Single-Elimination Preliminary Round

(1) North Kingstown (16-0) Beat (16) Barrington (1-15): 8-0

(2) Smithfield (13-3) Beat (15) Warwick Vets (4-12): 3-1

(3) La Salle (11-5) Beat (14) Toll Gate (5-11): 10-5

(13) Mount St. Charles (5-11) Beat (4) East Providence (11-5): 8-1

(5) Cumberland (11-5) Beat (12) Westerly (6-10): 7-0

(6) Lincoln (10-6) Beat (11) Bay View (7-9): 4-3

(7) Chariho (9-7) Beat (10) Cranston West (9-7): 9-2

(8) Tolman (9-7) Beat (9) Coventry (9-7): 4-1

Double-Elimination First Round

(1) North Kingstown (16-0) Beat (8) Tolman (9-7): 8-0

(2) Smithfield (13-3) Beat (7) Chariho (9-7): 8-0

(6) Lincoln (10-6) Beat (3) La Salle (11-5): 6-2

(5) Cumberland (11-5) Beat (13) Mount St. Charles (5-11): 7-0

Winner's Bracket Round 1

(1) North Kingstown (16-0) Beat (5) Cumberland (11-5): 6-2

(2) Smithfield (13-3) Beat (6) Lincoln (10-6): 9-6

Winner's Bracket Final

(1) North Kingstown (16-0) Beat (2) Smithfield (13-3): 4-0

Loser's Bracket Round 1

(8) Tolman (9-7) Beat (13) Mount St. Charles (5-11): 1-0

(Mount St. Charles eliminated)

(3) La Salle (11-5) Beat (7) Chariho (9-7): 11-10

(Chariho eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(3) La Salle (11-5) Beat (5) Cumberland (11-5): 3-2

(Cumberland eliminated)

(6) Lincoln (10-6) Beat (8) Tolman (9-7): 2-0

(Tolman eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(3) La Salle (11-5) Beat (6) Lincoln (10-6): 3-0

(Lincoln eliminated)

Loser's Bracket Final

(2) Smithfield (13-3) Beat (3) La Salle (11-5): 8-7

(La Salle eliminated)

Championship

(1) North Kingstown (16-0) Beat (2) Smithfield (13-3): 8-2

(North Kingstown won championship)

 

 

Division II

Single-Elimination Preliminary Round

(1-E/W) St. Raphael (17-1) Beat (8-N/S) Burrillville (7-9): 4-0

(9-N/S) Prout (6-10) Beat (1-N/S) North Smithfield (16-0): 10-9

(2-E/W) Middletown (13-5) Beat (7-N/S) Pilgrim (7-9): 10-3

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (7-E/W) Classical (5-13): 10-0

(6-N/S) Scituate (8-8) Beat (3-E/W) North Providence (14-4): 4-1

(3-N/S) West Warwick (13-3) Beat (6-E/W) Davies (9-9): 4-3

(5-N/S) Exeter/West Greenwich (9-7) Beat (4-E/W) Portsmouth (12-6): 8-0

(4-N/S) Cranston East (11-5) Beat (5-E/W) Moses Brown (12-6): 5-1

Double-Elimination First Round

(1-E/W) St. Raphael (17-1) Beat (4-N/S) Cranston East (11-5): 3-1

(5-N/S) Exeter/West Greenwich (9-7) Beat (9-N/S) Prout (6-10): 11-9

(3-N/S) West Warwick (13-3) Beat (2-E/W) Middletown (13-5): 1-0 8 innings

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (6-N/S) Scituate (8-8): 5-1

Winner's Bracket Round 1

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (1-E/W) St. Raphael (17-1): 3-0

(3-N/S) West Warwick (13-3) Beat (5-N/S) Exeter/West Greenwich (9-7): 10-0

Winner's Bracket Final

(3-N/S) West Warwick (13-3) Beat (2-N/S) East Greenwich (15-1): 4-0

Loser's Bracket Round 1

(4-N/S) Cranston East (11-5) Beat (6-N/S) Scituate (8-8): 6-5

(Scituate eliminated)

(9-N/S) Prout (6-10) Beat (2-E/W) Middletown (13-5): 18-5

(Middletown eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(1-E/W) St. Raphael (17-1) Beat (9-N/S) Prout (6-10): 22-6

(Prout eliminated)

(5-N/S) Exeter/West Greenwich (9-7) Beat (4-N/S) Cranston East (11-5)

(Cranston East eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(1-E/W) St. Raphael (17-1) Beat (5-N/S) Exeter/West Greenwich (9-7): 10-3

(Exeter/West Greenwich eliminated)

Loser's Bracket Final

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (1-E/W) St. Raphael (17-1): 5-0

(St. Raphael eliminated)

Championship

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (3-N/S) West Warwick (13-3): 4-0

(2-N/S) East Greenwich (15-1) Beat (3-N/S) West Warwick (13-3): 3-2

(East Greenwich won championship)

 

 

Division III

Quarterfinals

(6) Hope (3-11) Beat (3) Mt. Pleasant (10-4): 17-9

(4) Block Island (7-7) Beat (5) Rogers (5-9): 23-19

Semifinals

(1) Narragansett (14-0) Beat (4) Block Island (7-7): 10-0

(2) Juanita Sanchez/Rocky Hill Co-op (12-2) Beat (6) Hope (3-11): 9-8

Championship

(1) Narragansett (14-0) Beat (2) Juanita Sanchez/Rocky Hill Co-op (12-2): 2 Games to 0 (3-2, 10-9 8 innings)

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

 

Information on Schools & the RIIL

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

webmaster@rihssports.com

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page