NOTE: Refer to below links for year of your choice

RIHSS (Home)

Softball

Standings

Current Standing

Past Standings 2001 on

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

EIL

Fast-Pitch Softball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

 

Postseason Results

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Current

 

First Years of Teams in the RIIL

2015 Softball Postseason Results

 

 

Division I

Single-Elimination Preliminary Round

(2) La Salle (14-4) Beat (15) Toll Gate (0-18): 12-0

(3) Tolman (14-4) Beat (14) East Greenwich (3-15): 19-1

(4) Coventry (13-5) Beat (13) Westerly (4-14): 10-1

(5) Smithfield (13-5) Beat (12) Bay View (5-13): 5-2

(6) Cumberland (11-7) Beat (11) Cranston West (7-11): 18-17

(7) East Providence (10-8) Beat (10) Mount St. Charles (7-11): 10-9 11 innings

(9) Chariho (8-10) Beat (8) Lincoln (9-9): 9-7

Double-Elimination First Round

(1) North Kingstown (17-1) Beat (9) Chariho (8-10): 10-1

(2) La Salle (14-4) Beat (7) East Providence (10-8): 10-2

(6) Cumberland (11-7) Beat (3) Tolman (14-4): 10-6

(4) Coventry (13-5) Beat (5) Smithfield (13-5): 4-1

Winner's Bracket Round 1

(1) North Kingstown (17-1) Beat (4) Coventry (13-5): 6-5

(2) La Salle (14-4) Beat (6) Cumberland (11-7): 9-7

Winner's Bracket Final

(1) North Kingstown (17-1) Beat (2) La Salle (14-4): 4-2

Loser's Bracket Round 1

(5) Smithfield (13-5) Beat (9) Chariho (8-10): 10-9 8 innings

(Chariho eliminated)

(7) East Providence (10-8) Beat (3) Tolman (14-4): 5-3

(Tolman eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(6) Cumberland (11-7) Beat (5) Smithfield (13-5): 8-0

(Smithfield eliminated)

(4) Coventry (13-5) Beat (7) East Providence (10-8): 11-2

(East Providence eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(4) Coventry (13-5) Beat (6) Cumberland (11-7): 10-5

(Cumberland eliminated)

Loser's Bracket Final

(4) Coventry (13-5) Beat (2) La Salle (14-4): 12-5

(La Salle eliminated)

Championship

(4) Coventry (13-5) Beat (1) North Kingstown (17-1): 7-5

(4) Coventry (13-5) Beat (1) North Kingstown (17-1): 3-2

(Coventry won championship)

 

 

Division II

Single-Elimination Preliminary Round

(1-E/N) Moses Brown (16-0) Beat (8-S/W) Narragansett (6-10): 12-4

(1-S/W) North Providence (15-1) Beat (8-E/N) Scituate (6-10): 10-0

(2-E/N) Davies (12-4) Beat (7-S/W) Johnston (8-8): 6-5

(2-S/W) West Warwick (14-2) Beat (7-E/N) Portsmouth (7-9): 6-1

(3-E/N) St. Raphael (14-2) Beat (6-S/W) Warwick Vets (9-7): 9-0

(6-E/N) North Smithfield (9-7) Beat (3-S/W) Pilgrim (13-3): 7-2

(4-E/N) Woonsocket (10-6) Beat (5-S/W) Prout (9-7): 10-7

(4-S/W) Cranston East (11-5) Beat (5-E/N) Middletown (9-7): 5-0

Double-Elimination First Round

(1-E/N) Moses Brown (16-0) Beat (4-S/W) Cranston East (11-5): 4-3

(1-S/W) North Providence (15-1) Beat (4-E/N) Woonsocket (10-6): 5-2

(6-E/N) North Smithfield (9-7) Beat (2-E/N) Davies (12-4): 16-8

(3-E/N) St. Raphael (14-2) Beat (2-S/W) West Warwick (14-2): 14-7

Winner's Bracket Round 1

(3-E/N) St. Raphael (14-2) Beat (1-E/N) Moses Brown (16-0): 9-4

(1-S/W) North Providence (15-1) Beat (6-E/N) North Smithfield (9-7): 2-0

Winner's Bracket Final

(3-E/N) St. Raphael (14-2) Beat (1-S/W) North Providence (15-1): 6-5

Loser's Bracket Round 1

(4-S/W) Cranston East (11-5) Beat (2-S/W) West Warwick (14-2): 6-3

(West Warwick eliminated)

(2-E/N) Davies (12-4) Beat (4-E/N) Woonsocket (10-6): 11-0

(Woonsocket eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(2-E/N) Davies (12-4) Beat (1-E/N) Moses Brown (16-0): 4-3

(Moses Brown eliminated)

(6-E/N) North Smithfield (9-7) Beat (4-S/W) Cranston East (11-5): 10-9 8 innings

(Cranston East eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(6-E/N) North Smithfield (9-7) Beat (2-E/N) Davies (12-4): 4-2

(Davies eliminated)

Loser's Bracket Final

(1-S/W) North Providence (15-1) Beat (6-E/N) North Smithfield (9-7): 2-1

(North Smithfield eliminated)

Championship

(3-E/N) St. Raphael (14-2) Beat (1-S/W) North Providence (15-1): 5-0

(St. Raphael won championship)

 
 

Division III

Quarterfinals

(3) Rogers (10-3) Beat (6) Block Island (5-7): 10-0

(4) Wheeler (8-5) Beat (5) Shea (7-6): 11-3

Semifinals

(1) Mt. Hope (13-0) Beat (4) Wheeler (8-5): 18-5

(3) Rogers (10-3) Beat (2) Juanita Sanchez/Rockly Hill Co-op (12-1): 8-7

Championship

(1) Mt. Hope (13-0) Beat (3) Rogers (10-3): 2 Games to 0 (2-1, 7-1)

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

 

Information on Schools & the RIIL

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

webmaster@rihssports.com

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page