NOTE: Refer to below links for year of your choice

RIHSS (Home)

Softball

Standings

Current Standing

Past Standings 2001 on

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

EIL

Fast-Pitch Softball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

 

Postseason Results

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Current

 

First Years of Teams in the RIIL

2016 Softball Postseason Results

 

 

Division I

Single-Elimination Preliminary Round

(2) Cumberland (16-2) Beat (15) Toll Gate (2-16): 10-1

(3) La Salle (15-3) Beat (14) Westerly (3-15): 7-6

(13) Smithfield (4-14)* Beat (4) Coventry (13-5): 7-4

(5) Chariho (11-7) Beat (12) Mount St. Charles (6-12): 6-0

(6) Cranston West (11-7) Beat (11) Lincoln (6-12): 2-0

(7) East Providence (10-8) Beat (10) Bay View (6-12): 5-3

(8) East Greenwich (7-11) Beat (9) Tolman (7-11): 1-0

Double-Elimination First Round

(1) North Kingstown (18-0) Beat (8) East Greenwich (7-11): 5-0

(2) Cumberland (16-2) Beat (7) East Providence (10-8): 4-0

(3) La Salle (15-3) Beat (6) Cranston West (11-7): 8-1

(5) Chariho (11-7) Beat (13) Smithfield (4-14)*: 7-5

Winner's Bracket Round 1

(1) North Kingstown (18-0) Beat (5) Chariho (11-7): 1-0

(2) Cumberland (16-2) Beat (3) La Salle (15-3): 3-2

Winner's Bracket Final

(1) North Kingstown (18-0) Beat (2) Cumberland (16-2): 3-2 10 innings

Loser's Bracket Round 1

(13) Smithfield (4-14)* Beat (8) East Greenwich (7-11): 7-1

(East Greenwich eliminated)

(7) East Providence (10-8) Beat (6) Cranston West (11-7): 12-3

(Cranston West eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(5) Chariho (11-7) Beat (7) East Providence (10-8): 11-0

(East Providence eliminated)

(3) La Salle (15-3) Beat (13) Smithfield (4-14)*: 11-1

(Smithfield eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(3) La Salle (15-3) Beat (5) Chariho (11-7): 6-5

(Chariho eliminated)

Loser's Bracket Final

(3) La Salle (15-3) Beat (2) Cumberland (16-2): 8-6

(Cumberland eliminated)

Championship

(1) North Kingstown (18-0) Beat (3) La Salle (15-3): 4-1

(North Kingstown won championship)

 

 

Division II

Tiebreaker

South Kingstown (6-10) Beat Exeter/West Greenwich (6-10): 10-8

Single-Elimination Preliminary Round

(8-N/W) Ponaganset (8-8) Beat (1-E/S) Barrington (15-1): 1-0

(1-N/W) North Providence (15-1) Beat (7-N/W) South Kingstown (6-10): 2-1

(2-E/S) Warwick Vets (14-2) Beat (7-N/W) Scituate (8-8): 8-6

(2-N/W) Woonsocket (11-5) Beat (7-E/S) Middletown (7-9): 1-0

(3-E/S) Moses Brown (13-3) Beat (6-N/W) North Smithfield (9-7): 10-0

(3-N/W) Cranston East (12-4) Beat (6-E/S) Prout (9-7): 6-5

(5-N/W) Johnston (9-7) Beat (4-E/S) Portsmouth (12-4): 6-5

(4-N/W) Pilgrim (10-6) Beat (5-E/S) St. Raphael (10-6): 11-9

Double-Elimination First Round

(4-N/W) Pilgrim (10-6) Beat (8-N/W) Ponaganset (8-8): 6-3

(1-N/W) North Providence (15-1) Beat (5-N/W) Johnston (9-7): 5-2

(2-E/S) Warwick Vets (14-2) Beat (3-N/W) Cranston East (12-4): 5-4 8 innings

(2-N/W) Woonsocket (11-5) Beat (3-E/S) Moses Brown (13-3): 8-7

Winner's Bracket Round 1

(2-N/W) Woonsocket (11-5) Beat (4-N/W) Pilgrim (10-6): 10-8

(2-E/S) Warwick Vets (14-2) Beat (1-N/W) North Providence (15-1): 4-0

Winner's Bracket Final

(2-N/W) Woonsocket (11-5) Beat (2-E/S) Warwick Vets (14-2): 13-7

Loser's Bracket Round 1

(3-E/S) Moses Brown (13-3) Beat (8-N/W) Ponaganset (8-8): 11-1

(Ponaganset eliminated)

(3-N/W) Cranston East (12-4) Beat (5-N/W) Johnston (9-7): 10-4

(Johnston eliminated)

Loser's Bracket Round 2

(4-N/W) Pilgrim (10-6) Beat (3-N/W) Cranston East (12-4): 4-3

(Cranston East eliminated)

(3-E/S) Moses Brown (13-3) Beat (1-N/W) North Providence (15-1): 4-2

(North Providence eliminated)

Loser's Bracket Round 3

(3-E/S) Moses Brown (13-3) Beat (4-N/W) Pilgrim (10-6): 11-1

(Pilgrim eliminated)

Loser's Bracket Final

(3-E/S) Moses Brown (13-3) Beat (2-E/S) Warwick Vets (14-2): 15-0

(Warwick Vets eliminated)

Championship

(2-N/W) Woonsocket (11-5) Beat (3-E/S) Moses Brown (13-3): 9-8

(Woonsocket won championship)

 
 

Division III

Quarterfinals

(3) Rogers (10-3) Beat (6) Block Island (6-7): 10-0

(4) Mt. Pleasant (8-5) Beat (5) Wheeler (7-6): 6-5

Semifinals

(1) Mt. Hope (13-0) Beat (4) Mt. Pleasant (8-5): 16-0

(3) Rogers (10-3) Beat (2) Juanita Sanchez/Rocky Hill Co-op (11-2): 22-2

Championship

(1) Mt. Hope (13-0) Beat (3) Rogers (10-3): 2 Game to 0 (11-0, 6-3)

 

 

* = Smithfield had forfeited 9 of its wins

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

 

Information on Schools & the RIIL

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

webmaster@rihssports.com

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page