Championships Organized by School and Season Every Division
Organized by School Individual School Pages (All Sports) (Sports totals are available from sports' pages below)
Organized by Season
Championships Won by RI Schools in Non-RIIL Sports
Back to Boys Sports
Back to Girls Sports
|
RIIL Champions (Every Division) 1997-98
Football Division I- East Providence Division II- South Kingstown Division III- Middletown Division IV- Ponaganset
Boys Soccer Open Division- Mt. Hope Large Division- Hope Small Division- Burrillville
Boys Volleyball Division I- North Kingstown Division II- East Greenwich
Boys Cross Country State- Hendricken Class A- Hendricken Class B- Tolman Class C- Ponaganset State Individual- Jay Champi (Cumberland)
Boys Ice Hockey Championship Division (State)- Mount Saint Charles Met B- Cranston West Met C- Tolman
Boys Basketball Division I- La Salle Division II- Exeter/West Greenwich
Wrestling State- Coventry B Sectionals- Johnston C Sectionals- Exeter/West Greenwich New England- Coventry
Boys Swimming State- Hendricken Class B- Cranston East
Boys Indoor Track State- Hendricken Metropolitan A- Hendricken Suburban B- Classical
Baseball Class A- Hendricken Class B- East Greenwich
Boys Tennis Class A- Barrington Class B- Scituate Class C- La Salle State Singles- Jamie Gresh (Barrington) State Doubles- Dan Regan & Nils Wldy (Barrington)
Golf State- North Kingstown State Individual- Sean Mulligan (Coventry) Girls Individual- Lauren Grzebien (Narragansett)
Boys Outdoor Track State- Hendricken Class A- Hendricken Class B- Chariho Class C- Rogers Class D- Ponaganset _________________________________________________________________________________________________________________
Girls Soccer Division I- South Kingstown Division II- Coventry Division III- Portsmouth
Field Hockey Class A- North Kingstown Class B- Rocky Hill
Girls Tennis Class A- Wheeler Class B- East Greenwich Class C- St. Raphael State Singles- Marissa Alikpala (Wheeler) State Doubles- Kate Wolfe & Jessica Bloom (Barrington)
Girls Cross Country State- South Kingstown Class A- Coventry Class B- South Kingstown Class C- East Greenwich State Individual- Laura Turner (Portsmouth)
Girls Basketball Division I- Ponaganset Division II- Scituate
Girls Swimming State- Barrington
Girls Indoor Track State- South Kingstown Large Schools- South Kingstown Small Schools- East Greenwich
Gymnastics State- North Kingstown State Individual: Jen Iacoi (Westerly)
Fast-Pitch Softball State- St. Raphael
Slow-Pitch Softball Division I- Smithfield Division II- Tolman
Girls Volleyball Class A- North Kingstown Class B- Tiverton Class C- Lincoln School
Golf State- North Kingstown State Individual- Sean Mulligan (Coventry) Girls Individual- Lauren Grzebien (Narragansett)
Girls Outdoor Track State- South Kingstown Class A- Classical Class B- South Kingstown Class C- Smithfield |
Links for Current Standings, Scores and Schedules
Information on Schools & the RIIL
For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:
NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site |