RIHSS (Home)

Softball

Standings

Current Standing

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division IV

EIL

Fast-Pitch Softball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division IV

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

RIFSCA All Division

Current

Past

 

 

2021 Softball Postseason Results

 

 

Division I

Single-Elimination Preliminary Round

(6) Cumberland (6-6) Beat (11) Chariho (1-11): 12-3

(10) North Providence (1-10) Beat (7) East Providence (5-7): 5-4

(8) Moses Brown (3-10) Beat (9) North Kingstown (3-10): 10-0

Single-Elimination Quarterfinals

(1) St. Raphael (10-1) Beat (8) Moses Brown (3-10): 1-0

(2) Pilgrim (11-2) Beat (10) North Providence (1-10): 8-3

(6) Cumberland (6-6) Beat (3) La Salle (10-2): 6-4

(5) Coventry (8-4) Beat (5) Cranston West (9-4): 9-4

Double-Elimination First Round

(5) Coventry (8-4) Beat (1) St. Raphael (10-1): 4-2

(2) Pilgrim (11-2) Beat (6) Cumberland (6-6): 11-3

Winners' Bracket Final

(5) Coventry (8-4) Beat (2) Pilgrim (11-2): 3-0

Losers' Bracket Round 1

(1) St. Raphael (10-1) Beat (6) Cumberland (6-6): 6-2

(Cumberland eliminated)

Losers' Bracket Final

(2) Pilgrim (11-2) Beat (1) St. Raphael (10-1): 2-0 9 innings

(St. Raphael eliminated)

Championship

(2) Pilgrim (11-2) Beat (5) Coventry (8-4): 3-0

(5) Coventry (8-4) Beat (2) Pilgrim (11-2): 7-4

(Coventry won championship)

 

 

Division II

Single-Elimination Preliminary Round

(3N) Toll Gate (8-4) Beat (6S) Rogers (4-8): 2-0

(3S) Westerly (7-5) Beat (6N) Mount Saint Charles (3-9): 2-1

(5S) Portsmouth (4-7) Beat (4N) Lincoln (6-6): 4-2

(5N) Johnston (4-8) Beat (4S) Prout (7-5): 3-2

Single-Elimination Quarterfinals

(1N) Scituate (11-1) Beat (5N) Johnston (4-8): 8-1

(1S) Bay View (11-0) Beat (5S) Portsmouth (4-7): 12-0

(2N) Smithfield (10-2) Beat (3S) Westerly (7-5): 8-3

(3N) Toll Gate (8-4) Beat (2S) South Kingstown (8-4): 6-3

Double-Elimination First Round

(1N) Scituate (11-1) Beat (3N) Toll Gate (8-4): 4-3

(1S) Bay View (11-0) Beat (2N) Smithfield (10-2): 10-9

Winners' Bracket Final

(1N) Scituate (11-1) Beat (1S) Bay View (11-0): 6-0

Losers' Bracket Round 1

(2N) Smithfield (10-2) Beat (3N) Toll Gate (8-4): 7-2

(Toll Gate eliminated)

Losers' Bracket Final

(1S) Bay View (11-0) Beat (2N) Smithfield (10-2): 5-4

(Smithfield eliminated)

Championship

(1S) Bay View (11-0) Beat (1N) Scituate (11-1): 2-0 9 innings

(1N) Scituate (11-1) Beat (1S) Bay View (11-0): 6-1

(winner won championship)

 

 

Division III

Single-Elimination Preliminary Round

(7) Narragansett (4-8) Beat (10) Wheeler (3-10): 5-3

(8) Tiverton (5-8) Beat (9) Cranston East (4-9): 8-2

Single-Elimination Quarterfinals

(1) Burrillville/North Smithfield Co-op (13-0) Beat (8) Tiverton (5-8): 2-1

(2) West Warwick (12-1) Beat (7) Narragansett (4-8): 11-1

(3) Mt. Hope (10-3) Beat (6) Exeter/West Greenwich (7-6): 10-0

(5) Ponaganset (7-6) Beat (4) Middletown (9-4): 2-0

Double-Elimination First Round

(1) Burrillville/North Smithfield Co-op (13-0) Beat (5) Ponaganset (7-6): 6-2

(2) West Warwick (12-1) Beat (3) Mt. Hope (10-3): 3-0

Winners' Bracket Final

(1) Burrillville/North Smithfield Co-op (13-0) Beat (2) West Warwick (12-1): 2-0

Losers' Bracket Round 1

(3) Mt. Hope (10-3) Beat (5) Ponaganset (7-6): 6-1

(Ponaganset eliminated)

Losers' Bracket Final

(3) Mt. Hope (10-3) Beat (2) West Warwick (12-1): 8-1

(West Warwick eliminated)

Championship

(1) Burrillville/North Smithfield Co-op (13-0) Beat (3) Mt. Hope (10-3): 6-3

(Burrillville/North Smithfield Co-op won championship)

 

 

Division IV

Single-Elimination Quarterfinals

(2) Classical (7-2) Beat (7) Juanita Sanchez (0-9): 13-3

(3) Central (8-3) Beat (6) Mt. Pleasant (1-10): 17-4

(5) Central Falls (5-5) Beat (4) Times 2/Paul Cuffee Co-op (6-5): 11-9

Double-Elimination First Round

(1) Shea/Tolman Co-op (9-2) Beat (5) Central Falls (5-5): 21-11

(3) Central (8-3) Beat (2) Classical (7-2): 14-1

Winners' Bracket Final

(3) Central (8-3) Beat (1) Shea/Tolman Co-op (9-2): 13-5

Losers' Bracket Round 1

(2) Classical (7-2) Beat (5) Central Falls (5-5): 22-11

(Central Falls eliminated)

Losers' Bracket Final

(1) Shea/Tolman Co-op (9-2) Beat (2) Classical (7-2): 13-12

(Classical eliminated)

Championship

(3) Central (8-3) Beat (1) Shea/Tolman Co-op (9-2): 11-7

(Central won championship)

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page